Strefa pacjenta
Leczenie ortodontyczne dzieci
Pierwszy dzwonek w szkole, to dla 7-latka również czas na pierwszą wizytę ortodontyczną. Wiele zaburzeń ortodontycznych można leczyć w tym okresie zapewniając możliwie najbardziej optymalne warunki dla wyrzynania zębów stałych i dalszego rozwoju narządu żucia.
Wczesne leczenie ortodontyczne może stanowić jedną z faz leczenia, ale może również przyczynić się do rozwiązania problemów u Pacjenta bez konieczności późniejszego złożonego leczenia ortodontycznego.
Profilaktyka ortodontyczna
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to fragment przysięgi Hipokratesa sprawdzający się doskonale w ortodoncji. Wczesna diagnostyka i postępowanie profilaktyczne, może zahamować lub ograniczyć kształtowanie się wady.
Proste rozwiązania mające na celu eliminację szkodliwych nawyków, korektę zaburzonej funkcji oddychania, połykania i mowy powalają często uchronić Małego Pacjenta przed bardziej skomplikowanym leczeniem w przyszłości. Pamiętaj, że profilaktyka jest zawsze najłatwiejsza i najtańsza.
Leczenie ortodontyczne młodzieży
W okresie dorastania niemal każdy nastolatek zaczyna zwracać uwagę na swój wygląd. Istotnym jego elementem jest estetyka twarzy i uśmiechu, co ma dla młodego dorastającego człowieka bardzo duże znaczenie społeczne i psychologiczne. Z tego powodu młodzież stanowi najliczniejszą grupę wśród Pacjentów ortodontycznych.
W tym wieku najczęściej można już przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne aparatami stałymi, nakładkowymi oraz zdejmowanymi w zależności od rodzaju wady zgryzu.
Leczenie ortodontyczne dorosłych
Praktycznie nie istnieje granica wiekowa dla leczenia ortodontycznego. U części osób dorosłych leczenie praktycznie niczym nie różni się od leczenia młodzieży. Stosując aparaty stałe lub nakładkowe pragniemy uzyskać tzw. normę zgryzową, czyli spełnić wszystkie wymogi prawidłowego zwarcia w harmonii z rysami twarzy i pozostałymi elementami narządu żucia. Dotyczy to jednak tylko osób ze wszystkimi zębami własnymi lub pojedynczymi brakami, ze zdrowymi tkankami przyzębia i bez poważniejszych zaburzeń w budowie kości szczęk.
Często jednak pacjenci dorośli utracili niektóre zęby wiele lat temu, zgrzytają zębami lub mają chore przyzębie. To powoduje, że mamy inne procedury i cele lecznicze niż u młodzieży. Nazywamy to rehabilitacją. Wyleczenie wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności: stomatologa zachowawczego, ortodonty, protetyka, periodontologa, chirurga, fizjoterapeuty. Mówiąc inaczej, do wyleczenia nie wystarczy tylko zastosowanie samego aparatu stałego. Przywracamy stan zdrowia jamy ustnej i przedłużamy młodość, chociaż nie zawsze mamy na celu osiągnięcie 100% normy zgryzowej. Ostatecznie jednak uzyskujemy funkcjonalny i estetyczny zgryz, znaczącą poprawę w rysach twarzy oraz zdrowie tkanek otaczających.